سخنرانی غدیر دریک نگاه

ورود به منطقه غدير

 

پنجشنبه 14 ذي الحجه سال دهم هجري...

قافله ي عظيم حج به حرکت درآمد. بيش از صد و بيست هزار نفر به همراه پيامبر سفر پنج روزه تا غدير را آغاز کردند.

كاروان از مكه خارج شده بود و به جحفه که «غدير» در کنار آن بود ،نزديک مي شد.

ظهر روز دوشنبه هيجدهم ذي الحجه سال دهم هجري...

كاروان به منطقه ي «غدير خم» رسيد،

پیامبرصلی الله علیه واله وسلم  :

اَيُّهَا النَّاسُ، أجيبُوا داعِيَ اللَّهِ، اَنَا رَسُولُ اللَّهِ.

«اي مردم، دعوت کننده ي خدا را اجابت کنيد که من پيام آور خدايم.».

منادي به امر پيامبرصلی الله علیه واله وسلم ندا در داد:

«همه ي مردم متوقف شوند، و آنانکه پيش رفته اند بازگردند، و آنانکه پشت سر هستند توقف کنند»

آهسته آهسته همه ي جمعيت در محل از پيش تعيين شده جمع گشتند.

« کسي زير درختان کهنسالي که در آنجا است نرود و آن مکان براي برپايي جايگاه سخنراني خالي بماند.»

همه ي مَرْکبها متوقف شدند.کساني که پيشتر رفته بودند بازگشتند، همه ي مردم در منطقه ي غدير پياده شدند، و هر يک براي خود جايي پيدا کردند . براي توقف سه روزه خيمه زدند و کم کم آرام گرفتند.

اينک صحرا براي اولين بار شاهد تجمع عظيم بشري بود.ترکيب مختلفي از مردان و زنان، از اقوام و قبايل و شهرهاي مختلف

------------------------------------

آماده سازي جايگاه سخنراني و منبر

                         

به محل درختان کهنسال - که در يک رديف کنار هم بودند- رفتند.

خارهاي زير درختان را کندند ،سنگهاي ناهموار را جمع کردند و آنجا را جارو زدند و آب پاشيدند. سپس شاخه هاي پايين آمده ي درختان را که تا نزديکي زمين آمده بود قطع کردند.

در فاصله ي بين دو درخت، روي شاخه ها پارچه اي انداختند تا سايباني از آفتاب باشد، آنجا براي برنامه ي سه روزه ی پیامبرصلی الله علیه واله وسلم  کاملاً آماده بود.

زير سايبان، سنگها را روي هم چيدند و از روانداز شتران و ساير مرکبها منبري به بلندي قامت حضرت صلی الله علیه واله وسلم  ساختند و روي آن پارچه اي انداختند. مقداد و سلمان و ابوذر و عمار با تمام وجود كار مي كردند.

منبر نسبت به جمعيت در وسط قرار داشت تاپيامبر صلی الله علیه واله وسلم  هنگام سخنراني مشرف بر مردم باشند .

ربيعه ،که صداي بلندي داشت انتخاب شد تا کلام پيامبر صلی الله علیه واله وسلم  را براي افرادي که دورتر قرار داشتند تکرار کند .

جمعيت زياد بود .120هزار و به نقلي ديگر ، 180 هزار نفر درغدير حضور داشتند.

-----------------------------

پيامبر و اميرالمؤمنين بر فراز منبر

 

الله اكبر الله اكبر

اشهد ان لا اله الله....

خورشيد به بلندترين نقطه خود رسيد.ظهر شده بود.

صداي بلال به اذان بلند شد.مردم گروه گروه از خيمه ها خارج شدند .

عجلوا بالصلوه...

پيامبر صلی الله علیه واله وسلم  از خيمه ي خود بيرون آمدند و در جايگاه نماز قرار گرفتند،صفوف منظم مردم در پشت سر حضرت  نماز جماعت را لبيك گفتند.جماعتي عظيم بود و نمازي با شكوه.

بعد از اتمام نماز....

پيامبر صلی الله علیه واله وسلم از منبر بالا رفتندو بر فراز آن ايستادند.اميرالمؤمنين علیه السلام را فراخواندند تا يک پله پائين تر در سمت راستشان بايستد.

 پيامبر صلی الله علیه واله وسلم دستشان را بر شانه ي امير المومنين علیه السلام  گذاشتند ،نگاهي به راست و چپ جمعيت نمودند . منتظربودندتا مردم کاملاً جمع شوند. زنان در قسمتي از مجلس نشستند که پيامبر صلی الله علیه واله وسلم  را بخوبي مي ديدند.

نفس ها در سينه حبس شده بود. سكوت،انتظار،لبريز شدن صبر...

مگر چه مساله ي مهمي رخ داده بود!!

هوا شديدا گرم است. داغي زمين بحدي ناراحت کننده است که مردم و حتي خود حضرت صلی الله علیه واله وسلم  گوشه اي از لباس خود را به سر انداخته و گوشه اي از آن را زير پاي خود قرار داده اند،

پيامبر اکرم صلی الله علیه واله وسلم  سخنرانيِ تاريخي و آخرين خطابه ي رسمي خود را براي جهانيان آغاز کردند.

-------------------------------

سخنراني پيامبرصلی الله علیه واله وسلم   :

 

حدود يك ساعت به طول انجاميد،يادگاري مهم بود وچراغي براي شبهاي تاريك و ظلماني نفاق خطابه غدير،سند محكم ولايت شد.

بنده خدا و تسليم اويم

«به او و ملائکه اش و کتابهايش و پيامبرانش ايمان مي آورم. دستور او را گوش مي دهم و اطاعت مي نمايم و به آنچه او را راضي مي کند مبادرت مي ورزم و در مقابل مقدرات او تسليم مي شوم."

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم   به بندگي خود در مقابل ذات الهي شهادت دادند، صفات قدرت و رحمت حق تعالي را ذکر نمودند و به حمد و ثناي الهي پرداختند.

 


يا ايها الرسول بَلِّغ

 

يا اَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما اُنْزِلَ اِلَيْکَ مِنْ رَبِّکَ وَإنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَاللَّهُ يَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ اي پيامبر ابلاغ کن آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده- درباره ي علي، يعني خلافت علي بن ابي طالب- و اگر انجام ندهي رسالت او را نرسانده اي، و خداوند تو را از مردم حفظ مي کند.

صحبت از چه بود؟...

چه مطلب  مهمي مي خواست مطرح شود؟اين چه پيغامي است كه اگر ابلاغ نگردد،تلاش 23 ساله پيامبر با تمام جنگ ها ،سختي ها و ناكامي هاو...بي ثمر خواهد شد؟

جمعيت در اشتياق دانستن گوش سپرده بودند.

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم : جبرئيل سه مرتبه بر من نازل شد و از طرف خداوندِ سلام، پروردگارم- که او سلام است- مرا مأمور کرد که در اين محل اجتماع بپاخيزم و بر هر سفيد و سياهي اعلام کنم که علي بن ابي طالب برادرِ من و وصي من و جانشين من بر امتم و امام بعد از من است. نسبت او به من همانند نسبت هارون به موسي است جز اينکه پيامبري بعد از من نيست. و او صاحب اختيار شما بعد از خدا و رسولش است.


جمعيت يكپارچه، گوش شده بود.حضرتصلی الله علیه واله وسلم   ادامه دادند:

«اِنَّما وَلِيُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُونَ»

 «صاحب اختيار شما خدا و رسولش هستند و کساني که ايمان آورده و نماز را بپا مي دارند و در حال رکوع زکات مي دهند».

علي بن ابي طالب علیه السلام  است که نماز را بپا داشته و در حال رکوع زکات داده و در هر حال خداوند عزوجل را قصد مي کند. خداوند از من راضي نمي شود مگر آنچه در حق علي علیه السلام  بر من نازل کرده ابلاغ نمايم.


دوازده امام تا آخر دنيا

 

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم :

«اي مردم، اين آخرين باري است که در چنين اجتماعي بپا مي ايستم. پس بشنويد و اطاعت کنيد و در مقابل امر خداوند پروردگارتان سر تسليم فرود آوريد.»

هيجان جمعيت لحظه به لحظه بيشتر مي شد.چشم ها به دهان پيامبر صلی الله علیه واله وسلم  دوخته شده بود...

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم : خداوند عزوجل صاحب اختيار شما و معبود شما است، و بعد از خداوند رسولش و پيامبرش که شما را مخاطب قرار داده، و بعد از من علي علیه السلام صاحب اختيار شما و امام شما به امر خداوند است، و بعد از او امامت در نسل من از فرزندان اوست تا روزي که خدا و رسولش را ملاقات خواهيد کرد.

راه روشن شد...صراط مستقيم تا روز قيامت مشخص گردید...

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم :

حلالي نيست مگر آنچه خدا و رسولش و آنان (امامان) حلال کرده باشند، و حرامي نيست مگر آنچه خدا و رسولش و آنان (امامان) بر شما حرام کرده باشند. خداوند عزوجل حلال و حرام را به من شناسانده است، و آنچه پروردگارم از کتابش و حلال و حرامش به من آموخته به او سپرده ام.

عده اي در باطن به فكر فرو رفتند ،كينه هايي از اميرالمومنين علیه السلام  در دل داشتند.از جنگ بدر و حنين و خيبر و...

پذيرش ولايت علي علیه السلام ، بر آنها گران بود.

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم :

اي مردم، او از طرف خداوند امام است، و هرکس ولايت او را انکار کند خداوند هرگز توبه اش را نمي پذيرد و او را نمي بخشد.

اي مردم، بخدا قسم پيامبران و رسولان پيشين به من بشارت داده اند، و من بخدا قسم خاتم پيامبران و مرسلين و حجت بر همه ي مخلوقين از اهل آسمانها و زمينها هستم. هر کس در اين مطالب شک کند مانند کفر جاهليت اول کافر شده است. و هر کس در چيزي از اين گفتار من شک کند در همه ي آنچه بر من نازل شده شک کرده است، و هر کس در يکي از امامان شک کند در همه ي آنان شک کرده است، و شک کننده درباره ي ما در آتش است.

بدانيد که جبرئيل از جانب خداوند اين خبر را براي من آورده است و مي گويد: «هرکس با علي دشمني کند و ولايت او را نپذيرد لعنت و غضب من بر او باد»

-------------------------------


حساس ترين بخش خطبه فرا رسيد....

 

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم : بخدا قسم، باطن قرآن را براي شما بيان نمي کند و تفسيرش را برايتان روشن نمي کند مگر اين شخصي که من دست او را مي گيرم و او را بسوي خود بالا مي برم و بازوي او را مي گيرم و با دو دستم او را بلند مي کنم و به شما مي فهمانم که: هر کس من صاحب اختيار اويم اين علي صاحب اختيار او است؛ و او علي بن ابي طالبعلیه السلام  برادر و جانشين من است، و ولايتِ او از جانب خداوندِ عزوجل است که بر من نازل کرده است.

دو رکن اعظم اسلام معرفی شد:

« اي مردم، علي و پاکان از فرزندانم از نسل او ثقل اصغرند و قرآن ثقل اکبر است. هر يک از اين دو از ديگري خبر مي دهد و با آن موافق است. آنها از يکديگر جدا نمي شوند تا بر سر حوض کوثر بر من وارد شوند. بدانيد که آنان امين هاي خداوند بين مردم و حاکمان او در زمين هستند.»

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم   با قاطعيتي هر چه تمام تر ادامه دادند:

«بدانيد که اميرالمؤمنيني جز اين برادرم نيست. بدانيد که «اميرالمؤمنين» بودن بعد از من براي احدي جز او حلال نيست. »

 

---------------------------------

من کنت مولاه فهذا علي مولاه

 

هيچ جاي شك و شبهه اي باقي نماند...

صدای هم همه بود که از جمعیت به گوش می رسید...پیامبر صلی الله علیه واله وسلم  چه می کنند؟چه اتفاقی در حال وقوع است؟

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم  اما ، با آرامشي بي بديل رو به اميرالمؤمنين علیه السلام که بر فراز منبر کنارشان ايستاده بودند كرده و فرمودند:

«نزديکتر بيا».

علي علیه السلام نزديکتر آمدند. پيامبر صلی الله علیه واله وسلم  از پشت سر، دو بازوي اميرالمؤمنين علیه السلام را گرفتند. اميرالمؤمنين علیه السلام دست خود را باز کردند . دستهاي هر دو به سوي آسمان قرار گرفت. ...

در اين حال پيامبرصلی الله علیه واله وسلم   فرمودند:

«مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلِيٌّ مَوْلاهُ، اَللَّهُمَّ والِ مَنْ والاهُ وَ عادِ مَنْ عاداهُ وَ انْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ وَ اخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ.

هر کس من نسبت به او از خودش صاحب اختيارتر بوده ام اين عليعلیه السلام  هم نسبت به او صاحب اختيارتر است. خدايا دوست بدار هر کس علي علیه السلام را دوست بدارد، و دشمن بدار هر کس او را دشمن بدارد، و ياري کن هر کس او را ياري کند، و خوار کن هر کس او را خوار کند. »

باز بوي مدهوش كننده بهشت به مشام رسيد...عطري از جنس آسمان ...

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم : «پروردگارا، تو هنگام روشن شدن اين مطلب و منصوب نمودن علي علیه السلام در اين روز، اين آيه را درباره ي او نازل کردي:

«الْيَوْمَ اَکْمَلْتُ لَکُمْ دينَکُمْ وَ اَتْمَمْتُ عَلَيْکُمْ نِعْمَتي وَ رَضيتُ لکُمُ الْإِسْلامَ ديناً»

 «و مَنَ يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلامِ ديناً فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِي اْلآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرينَ»

 «امروز دين شما را برايتان کامل نمودم و نعمت خود را بر شما تمام کردم و اسلام را بعنوان دين شما راضي شدم»، «هر کس ديني غير از اسلام انتخاب کند هرگز از او قبول نمي شود و در آخرت از زيانکاران خواهد بود».

پروردگارا، تو شاهدي که من ابلاغ نمودم.

--------------------------------

دين خدا کامل شد


پدر مهربان امت بود و نگران از آينده هایي نه چندان دور...

پيامبر صلی الله علیه واله وسلم : «اي مردم، خداوند دين شما را با امامت او کامل نمود. پس هر کس اقتدا نکند به او و به کساني که جانشين او از فرزندان من و از نسل او هستند تا روز قيامت و روز رفتن به پيشگاه خداوند عزوجل، چنين کساني اعمالشان در دنيا و آخرت از بين رفته و در آتش دائمي خواهند بود».

ولايت ،بزرگترين نعمت بود كه خداوند به اين مردم ارزاني داشته بود....

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم : پيامبرتان بهترين پيامبر و وصيتان بهترين وصي و فرزندان او بهترين اوصياء هستند. اي مردم، نسل هر پيامبري از صلب خود او هستند ولي نسل من از صلب اميرالمؤمنين علي علیه السلام  است.

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم   در حاليكه فضايل  علي  را برمي شمردند،چنین ادامه دادند:

« بدانيد که با علي علیه السلام دشمني نمي کند مگر شقي و با علي علیه السلام دوستي نمي کند مگر با تقوي و به او ايمان نمي آورد مگر مؤمن مخلص»

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم :

« اي مردم، من خدا را شاهد گرفتم و رسالتم را به شما ابلاغ نمودم، و بر عهده ي رسول جز ابلاغ روشن چيزي نيست. اي مردم از خدا بترسيد آنطور که بايد ترسيد، و از دنيا نرويد مگر آنکه مسلمان باشيد.»

----------------------------------

پيامبر صلی الله علیه واله وسلم   راضي و خشنود از رساندن پيام سنگين الهي :

«من رسانيدم آنچه مأمور به ابلاغش بودم، تا حجت باشد بر حاضر و غائب، و بر همه ي کساني که حضور دارند يا ندارند، به دنيا آمده اند يا نيامده اند. »

پس حاضران به غائبان، و پدران به فرزندان تا روز قيامت برسانند.

--------------------------

ولايت و محبت اهل بيت علیهم السلام

 

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمين...غیرالمغضوب علیهم والضالین

«اين سوره درباره ي من نازل شده، و بخدا قسم درباره ي ايشان (امامان) نازل شده است. بطور عموم شامل آنهاست و بطور خاص درباره ي آنان است».

«اصحاب صراط مستقيم در سوره ي حمد شيعيان اهل بيت عليهم السلام هستند.»

آيات بشارت بر لبان پيامبر جاري شد،آيات اهل بهشت...

«بهشتیان، شيعيان و پيروان آل محمدعليهم السلام هستند»

پیامبرصلی الله علیه واله وسلم :

«بدانيد که دوستان ايشان کساني اند که با سلامتي و در حال امن وارد بهشت مي شوند، و ملائکه با سلام به ملاقات آنان مي آيند و مي گويند: «سَلامٌ عَلَيْکُمْ، طِبْتُمْ، فَادْخُلُوها خالِدينَ». «سلام بر شما، پاکيزه شديد، پس براي هميشه داخل بهشت شويد».

 

حضرت مهدي عجل الله تعالی فرجه الشریف

 

پیامبرصلی الله علیه واله وسلم :«بدانيد که آخرينِ امامان، مهدي قائم از ماست. اوست غالب بر اديان، اوست انتقام گيرنده از ظالمين، اوست فاتح قلعه ها و منهدم کننده ي آنها، اوست غالب بر هر قبيله اي از اهل شرک و هدايت کننده ي آنان. »

مهدی،نام دوازدهمین فرزند از نسل امیرالمومنین علیه السلام بود.

«بدانيد که اوست گيرنده ي انتقام هر خوني از اولياء خدا. اوست ياري دهنده ي دين خدا.

. اوست که هر صاحب فضيلتي را بقدر فضلش و هر صاحب جهالتي را بقدر جهلش نشانه مي دهد. اوست انتخاب شده و اختيار شده ي خداوند. اوست وارث هر علمي و احاطه دارنده به هر فهمي.اوست که پيشينيان به او بشارت داده اند، اوست که بعنوان حجت باقي مي ماند و بعد از او حجتي نيست. هيچ حقي نيست مگر همراه او، و هيچ نوري نيست مگر نزد او. »

«بدانيد او کسي است که غالبي بر او نيست و کسي بر ضد او کمک نمي شود. اوست وليِّ خدا در زمين و حکم کننده ي او بين خلقش و امين او بر نهان و آشکارش. »

 

-----------------------------
 

پيمان وفاداري با غدير

 

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم :«بدانيد که من با خدا بيعت کرده ام و علي با من بيعت کرده است، و من از جانب خداوند براي او از شما بيعت مي گيرم»

خداوند مي فرمايد: اِنَّ الَّذينَ يُبايِعُونَکَ اِنَّما يُبايِعُونَ اللَّهَ، يَدُ اللَّهِ فَوْقَ اَيْدِيهِمْ، فَمَنْ نَکَثَ فَاِنَّما يَنْکُثُ عَلي نَفْسِهِ، وَ مَنْ أَوْفي بِما عاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتيهِ اَجْراً عَظيماً

کساني که با تو بيعت مي کنند در واقع با خدا بيعت مي کنند، دست خداوند بر روي دست آنان است. پس هر کس بيعت را بشکند اين شکستن بر ضرر خود اوست، و هر کس به آنچه با خدا عهد بسته وفادار باشد خداوند به او اجر عظيمي عنايت خواهد کرد.

------------------------------------

احکام الهي جاودانه است

 

احکام الهی حتی پس از گذشت سالیان دراز نیز ثابت است ،به شرط آنکه از منبع وحی سرچشمه بگیرد

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم  :«اي مردم، هر حلالي که شما را بدان راهنمايي کردم و هر حرامي که شما را از آن نهي نمودم، هرگز از آنها بر نگشته ام و تغيير نداده ام. اين مطلب را بياد داشته باشيد و آن را حفظ کنيد و به يکديگر سفارش کنيد، و آن را تبديل نکنيد و تغيير ندهيد. »

پیامبرصلی الله علیه واله وسلم :

"بدانيد بالاترين امر به معروف آنست که سخن مرا بفهميد و آن را به کساني که حاضر نيستند برسانيد و او را از طرف من به قبولش امر کنيد و از مخالفتش نهي نمائيد، چرا که اين دستوري از جانب خداوند عزوجل و از نزد من است، و هيچ امر به معروف و نهي از منکري نمي شود مگر با امام معصوم "

---------------------------------

با دوازده امام بيعت کنيد

 

پیامبر صلی الله علیه واله وسلم  گفتند آنچه را که باید می گفتند...

حال وقت بیعت بود،جمعیت بیش از آن بود که در یک مجلس همه مردم با علی علیه السلام بیعت کنند.پس...

پیامبرصلی الله علیه واله وسلم :«اي مردم، شما بيش از آن هستيد که با يک دست و در يک زمان با من دست دهيد، و پروردگارم مرا مأمور کرده است که از زبان شما اقرار بگيرم درباره ي آنچه منعقد نمودم براي علي اميرالمؤمنين علیه السلام  و اماماني که بعد از او مي آيند و از نسل من و اويند، چنانکه به شما فهماندم که فرزندان من از صلب اويند.»

پیامبر صلی الله علیه واله وسلم  گفتند و جمعیت همصدا تکرار کردند:

«ما شنيديم و اطاعت مي کنيم و راضي هستيم و سر تسليم فرود مي آوريم درباره ي آنچه از جانب پروردگار ما و خودت به ما رساندي، درباره ي امر امامتِ اماممان علي اميرالمؤمنينعلیه السلام  و اماماني که از صلب او به دنيا مي آيند.

بر اين مطلب با قلبهايمان و با جانمان و با زبانمان و با دستانمان با تو بيعت مي کنيم. بر اين عقيده زنده ايم و با آن مي ميريم و (روز قيامت) با آن محشور مي شويم. تغيير نخواهيم داد و تبديل نمي کنيم و شک نمي کنيم و انکار نمي نمائيم و ترديد به دل راه نمي دهيم و از اين قول برنمي گرديم و پيمان را نمي شکنيم.

پس براي آنان عهد و پيمان از ما گرفته شد، از قلبهايمان و جانهايمان و زبانهايمان و ضمايرمان و دستهايمان. هر کس توانست با دست بيعت مي نمايد و گرنه با زبانش اقرار مي کند. هرگز در پي تغيير اين عهد نيستيم و خداوند (در اين باره) از نفسهايمان دگرگوني نبيند.

ما اين مطالب را از قول تو به نزديک و دور از فرزندانمان و فاميلمان مي رسانيم، و خدا را بر آن شاهد مي گيريم. خداوند در شاهد بودن کفايت مي کند و تو نيز بر اين اقرار ما شاهد هستي».

پيامبرصلی الله علیه واله وسلم  اقرارکنندگان  را دعا کردند و بر منکرين نفرين فرستادند........

خطابه با حمد خداوند ي پايان يافت.